Archive for 12:09

Jonge Molshoop-gids

12:09

Hij wacht me op in de Kastanjestraat, vlak voor een waterplas met een balk van tropisch hardhout. Ontspannen zittend op zijn kleurige fiets: “Ja die balk is van mij, die is van mijn vorige zeepkist gevallen, die was zo groot, tot aan die auto daar…” Hij wijst naar een voertuig in de Lindestraat, een honderdtal meters verderop.
“Heb je al een nieuwe zeepkist?”
“Nee, die krijg ik nog, die moet nog worden gemaakt.” Hij zucht eventjes. Ik loop met mijn Canon langzaam verder over het pad achter langs de OBS De Molshoop. Het blonde joch gidst mij naar het plein.
“Gaat pappa je helpen met die nieuwe zeepkist?”
“Nee, dat doe ik zelf.”
Op het plein is met weerbestendige verf gewerkt, kleurrijk. Een hinkelbaan?
“Dat heb ik ook gemaakt, helemaal alleen. ”
We staan even stil bij allerlei kleinere druksels: woorden, plaatjes.
“En dat heb ik ook gemaakt.” De jonge kunstenaar overziet met een bloedserieus gezicht “zijn” schepping.
jongen op schoolplein
“Knap van jou zeg!”
Hij knikt. Langzaam gaan we richting de Oosterweg.
“Wat zet je nou weer op de foto? Heb je die basketball der al op gezet? Dat speelding heb je al, hè?”
Dat had ik hem inmiddels al verteld, het klimtoestel had ik een vorige keer al gekiekt.
Bij de Oosterweg wijst hij me een grijze personenauto aan, enkele huizen verderop aan de overkant.
“Die is van een oom, die is gisteren pas gekomen met het vliegtuig, van heel ver.”
“Heb je die oom al gezien dan?”
“Nee, nog niet. We gaan er nog heen.”
Hij kijkt de andere kant op, naar de bloeiende prunussen.
“Heb je die al?”
jongen en prunussen

foto’s: ©janblaauw, 29 april 2008
BOVEN: schoolplein achter de OBS De Molshoop Noordhorn
ONDER: OBS De Molshoop met bloeiende prunussen aan de Oosterweg

Prunuspracht: n bult of n beetje?

21:05

Japanse kers in bloei

De prunus staait in blui, vertel mié wat….
Nog even en dìn is t weer: harregat, harregat!
Wat n troep geven dij bloumkes, rötzooi
op stroat, in toene, in gaange, eefkes mooi,
mor veul te gaauw n last… Allewel, práchteg
zo laank de bloumbloadjes stief bie mekoar
blieven! Kiek, vanvummedag lait dizze n poar
troanen, veur haand, seupel, godallemachteg!

prunusbloesem beregend

foto boven: bloeiende prunussen bij OBS De Molshoop Noordhorn
foto onder: privé prunusbloesem, beregend, met insect

©janblaauw, 28 april 2008

“Terug in Auschwitz”

12:11

(..)
“Opeens wist ik dat ik niet in staat was een van deze mensen te doden. Als ik een moord pleegde, dan zou de SS hebben gewonnen. Dan zouden ze erin geslaagd zijn mij net zo te maken als zij zelf zijn. Al die jaren had mijn geest geweigerd zich door hun te laten beïnvloeden. Ik mocht ze nu niet laten winnen.” (blz.180)
(..)

(..)
“na Auschwitz was mijn geloof in een levende God verloren gegaan. Sommige overlevenden beweren dat hun geloof hen er doorheen getrokken heeft. Voor mij maakte het geloof weinig verschil uit. Ik heb mensen gezien die al biddende werden neergeknuppeld en ik heb nooit de indruk gekregen dat al die gebeden veel uitrichtten. Ik heb mensen in gebed zien knielen waarna ze werden neergeschoten of vergast. Als je dag in dag uit, maand in maand uit, het geschreeuw gehoord hebt van kinderen die worden vergast, doodgeslagen of levend verbrand, dan is het moeilijk nog vertrouwen te stellen in een God die over ons waakt. En als men predikt dat zij in de hemel volmaakt gelukkig zijn, dan kan ik nog niet aannemen dat de weg naar de hemel met zo onvoorstelbaar veel leed, angst en vernedering van onschuldige mensen geplaveid moet zijn. ” (blz.188)
(..)
                 Terug in Auschwitz

Uit: “Terug in Auschwitz” - KITTY HART - Uitg. De Bataafsche Leeuw - 1981

Noordhörn: Wat n verstaand, verkeerde kraant…

22:07

hier geen rondweg
“Gién rondweg hier….”  ©janblaauw, 25 april 2008

“Hest der verstand van? Hest der nou eerlieks woar verstand van??!”
“Woárvan?”
“Van dat gejeremeneuzel over die nije weg, van dat driekwart rondje noord of haalf rondje zuud, mor dan wel onder de grond deur…”
“Wat is der dan onder de grond?”
“Wat, doe niet zo onneuzel! Leest jim wel ies n kraant? t Dagblad van t Noorden bevöbbeld?”
“Ja, doar zeit jim wat…. t Dagblad van t Noorden? Is der dan ok n Dagblad van t Zuden? Elke rondweg zien eigen dagblad?”
“Nee, kaalfmozes, vanzölf niet! Allewel…. Woensdag wer de rondweg noord ofstemd ien e Pervinzioale Stoaten, bliksemsnogantoe.. Dunderdag vroeg op, Dagblad hartstikke loat en wat stijt der ien over die allesbeslissende Stoatenbijienkomst? n Poar verdwoalde regeltjes op t veurblad en aans niks, nul komma nul! Gien wonder dat der mor enkele abbenees meer bennen ien Noordhörn. Schrieven ze de volgende dag dat die enkele abbenees verkeerde kraant kregen hebben, nou, as dat gien toeval is…”
“Tja, der bennen schienboarliek goeie kraanten en verkeerde kraanten, en die jonge helden mor runnen om aal dat bedrukte pepier ien e brievenbuzzen te proppen. Mor jim kon doch ok wel even kieken op tinternet?”
“Joa, man, heb k ja doan, heb k ja doan…. Eerst bij de webstee van de Pervinzie, die is nog niet wieder as Bleker zien rondwegveurstel. Mooie webstee, prachtege ploatjes van aal die lu die doar ien e Stoaten gewichteg doen, mor beetje aktueel? Vergeet t mor! Nou, ik vergreld vanzölf! Aal die pertijen en pertijtjes aanklikt.”
“Wat??! Aal die pertijen verklikt? Vaalt mij van jim tegen, haar ik niet achter jim zöcht..”
“Nee, man, áánklikt! Met de muus! Eerst de Pvda, die ston veuraan, dat schient zo te heuren ien Grunnen. Nou, die lu bennen hielemoal niet aktueel. Die veuraanloper, die Moorlag, die is met zien weblog nog mor ien april 2007…… Geleuf mij nou mor, ien 2009 komt e met t verhoal dat e zuk ien april 2008 misrekend het, mor ja, dan runnen de hoazen al laang de aandre kaant op. CDA? Doar hebben ze nog nooit van n rondweg heurd! SP???? Rondweg???? Eh, hiet die meschien “Acantus”? Nee? Nou, moakt niks uut, tégen! VVD? Notietsie over de rondweg? Niks van te zien. Aha, doar is d’eerste: Greun Links het n bericht van de dag, das teminnent wát. D66??? Die loopt nog meer achter as die Moorlagmasjinerie. Partij van het Noorden? Joa, die wol n rufferendem, dat is wel wat nijmoods, mor of je dat over t kenoal leggen kunnen, k geleuf der niks van. Die Partij veur de Dieren, dié haar n degelk begunaprilbericht, tégen de noorderrondweg mor mit reden. Nou, dat ist, al ist niet veul.”
“Gienent vergeten?”
“Nee. t Is mij wel wat, vandoag stijt ien t Dagblad dat der zulfs ién Noordhörner is die n aandere Noordhörner niet meer groét! Zo wied is t al kommen! Nee, hier moet nou ies steveg deurpakt worden. As t meugelk is om Noordhorn Zuud te verinneweren en n laange fluustertunnel onder de Langestroat deur te leggen, dan kan die ok onder t kenoal deur, vertel mij wat. En aans de brug mor ies n poar weken kroaken, is ok beter veur de Buurtsuper en Jikky’s goaren en band. Mor ja, dat zal dan ok wel weer ien e verkeerde kraant kommen….”

PS Groningen 2008
Provinciale Staten Groningen 2008
www.provinciegroningen.nl

Koningskastanje groént en groént…

20:25

Dag noa dag wordt “mien” kestanje gruiner,
t Scheelt n bult in ain aprilweke tied, kiek!
 
kastanje verder in blad
Vergliek dizze mit dij van n poar doagen leden,
t bloaderklaid wordt dichter en dichter, vannijs.
Koale essen op hörn van Oosterweg Noordhörn
worden der sikkom niedsk op, dou mor gewoon.
           
kale essen

foto’s: ©janblaauw, 24 april 2008